
Fortsatt skötsel av Oset och Rynningeviken
Det som en gång var Örebros smutsiga baksida har sedan 90-talet utvecklats till ett populärt besöksmål för örebroare och besökare. Omvandlingen av området har möjliggjorts genom olika arbetsmarknadsåtgärder där förvaltning för utbildning, försörjning och arbete (FUFA) har haft hand om skötseln på uppdrag av Örebro kommuns naturvård. Efter förnyade arbetssätt gällande arbetsmarknadsåtgärder väljer nu naturvården att ta in entreprenörer för skötseln av området.
– Det känns väldigt bra att vi från och med årsskiftet har entreprenörer på plats som kan ta hand om skötsel och drift av Oset och Rynningeviken. Vi vet sedan tidigare att det är ett otroligt populärt område och något vi vill värna och utveckla, säger Ullis Sandberg (S) ordförande Programnämnd samhällsbyggnad.
Oset och Rynningeviken var under stora delar av 1900-talet militärt övningsområde, soptipp och industriområde och har sedan början på 90-talet restaurerats. Skötseln av Oset och Rynningeviken är omfattande och innebär bland annat röja sly i området, toaletter städas, djurhållningen fungerar och att sop- och vedhanteringen tillgodoses.